en

 

تزریق دوغاب از روش های مفید و کاربردی برای بهسازی سازه های مختلف عمرانی میباشد و از مهمترین مراحل نگهداری و تحکیمات محسوب میشود؛ از جمله دلایلی که سبب استفاده ی گسترده این نوع مقاوم سازی شد، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

-جلوگیری از نفوذ آب

-افزایش ظرفیت باربری

-پایدارسازی

-یکپارچه نمودن بستر

-تقویت سینه کار و...

شناخت مراحل مختلف عملیات تزریق و فرایندهای مختلفی که در طی اجرای آن باید دنبال شوند از ملزومات کار است و هر مهندس عمران و ناظری باید به خوبی از تک تک این گام ها اطلاعات کافی داشته باشد.

با استفاده از تزریق میتوان تمام درزها، ترک‌ها و حفره های موجود در خاک و سنگ بستر را کاهش داد؛ در پی تزریق دوغاب نیز نفوذ پذیری و تغییر شکل، کمتر اتفاق می افتد و در عوض مقاومت و ظرفیت بالاتر میرود.

 

انواع تزریق

بسته به نوع عملیات و جنس بستر، عملیات تزریق میتواند شکل های متفاوتی داشته باشد:

-تزریق تماسی

-تزریق آب بندی

-تزریق تحکیمی

-تزریق تماسی

 

تزریق دوغاب در تونل‌ها

هنگام حفاری تونل با استفاده از روش های مکانیزه، هنگامی که سیستم نگهداری نصب شد بین سطح خارجی سیستم نگهدار و محیط حفاری یک فضای خالی ایجاد میشود؛ این فضای خالی احتمال ریزش خاک و سنگ و نشست تونل را بالا میبرد؛ بنابراین باید برای اصلاح این حفره ها تدبیری اندیشیده شود.

پر کردن فضاهای خالی تحت عنوان Backfiling شناخته میشود که معمولا با استفاده از دوغاب های تهیه شده از سیمان، آب، ماسه و... انجام میشود. در چنین شرایطی مهم ترین نکته ای که باید مد نظر قرار گیرد این است که مخلوطی جهت تزریق انتخاب شود که علاوه بر قابلیت پمپاژ بالا و خوب، خاصیت پر کنندگی و مقاومت لازمه را نیز دارا باشد و حتی اگر در شرایطی مورد استفاده قرار گرفت که محیط کار نمناک بود هم قابلیت های خود را حفظ نماید و بتواند از نفوذ آب به درون تونل و سینه کار جلوگیری کند.

برخی تونل ها در محیط خشکی حفر میشوند که در این صورت میتوان از مرحله آب بندکشی در محیط چشم پوشی کرد اما برخی محیط ها نیز نیاز مبرم به آب بندکشی دارند تا از بروز مشکلات در طی نفوذ آب به درون تونل جلوگیری شود. هنگام اجرای عملیات نیز باید دقت شود که تزریق تحت فشار مناسبی صورت گیرد چرا که اگر فشار کم باشد باعث ریزش خاک به درون فضای خالی خواهد شد و در نهایت نشست سطحی خاک اتفاق میوفتد و اگر فشار زیاد باشد سبب ایجاد شکست هیدرولیکی در خاک اطراف، بالا زدگی سطح و از همه مهمتر آسیب دیدن نگهداری نصب شده حتمی خواهد بود.

" سیستم کامل هیدرولیک با اتصال میکسر و همزن به جک های اصلی پمپ، این قابلیت را به اپراتور میدهد که دوغاب را تهیه و پمپاژ کند. فشار تولیدی در سیستم کنترلی هیدرولیک قابل تنظیم است. همچنین خروجی را میتوان بر اساس نوع کار کنترل کرد. "